VÝPRAVY S CESTOVATELI www.vypravy-s-cestovateli.cz
Říká se, že cestování činí člověka lepším. Dává mu nahlédnout do cizích kultur, poznávat jiné lidi, učí ho být tolerantnější.
Cestovatelský klub Axamit založilo několik nezávislých cestovatelů, kteří vyrážejí na výpravy do pozoruhodných částí světa. Ať již jedou natočit televizní pořad, načerpat materiál pro cestopis, nebo jen lépe poznat tamní kulturu a přírodu. Vždy vyhledávají ta nejzajímavější místa, která často v turistických průvodcích nenajdete.
Pokud ani vám nestačí, co nabízejí cestovky ve svých katalozích a chcete vidět a zažít víc, přidejte se. Cestuje se v malých skupinách a cestovatelé vám ukáží svoje oblíbené cíle. Jezdí do míst, ve kterých mnohdy sami žili, která milují, a znají je mnohem lépe, než běžný průvodce cestovní kanceláře. Na cestovatelském webu www.vypravy-s-cestovateli.cz najdete reportáže z našich cest, pozvánky na chystané výpravy a spoustu jiných zajímavostí. To ale není všechno. Byli bychom velmi rádi, kdybyste se zde i vy podělili o své světoběžnické zážitky. A nemusí jít vůbec o výpravy cestovatelského klubu Axamit. Milujeme cestování a zajímá nás všechno nové. Věříme, že to máme společné, a zaujme to i ostatní návštěvníky stránek.
Ze zkušeností:
- Poznejte zajímavé osobnosti osobně.
- Ani u poznávacího zájezdu se nemusíte vzdát komfortního ubytování.
- Kromě fotografií si domů z cest přivezte i nezapomenutelné zážitky.
- V čele menší cestovatelské skupinky nemusí jít průvodce s deštníkem nad hlavou.
- Máte otázku? U nás se ptáte přímo budoucího průvodce výpravy.
- Líbilo se vám na výpravě? Tak to se můžete těšit na setkání nad fotkami po návratu.
Japonskem s japanologem
Japonsko je jednou z těch zemí, které již od středověku nepřestávají dráždit zvědavost Evropanů. Účastníci výpravy za pomoci velkého znalce místní kultury Robina Shoen Heřmana prozkoumávali stará poutní místa, objevili ty nejodlehlejší horské lázně, prožili den s mnišskou komunitou v kláštěře na posvátné hoře Hiei, navštívili turnaj profesionálních sumó zápasů a okusili místní kuchyni včetně tradičních večírků.
Ostrovy, majáky a mosty
S odborníkem na Baltské ostrovy, Janem Burianem, se výprava ponořila mezi tajemné ostrovy kolem břehů Dánska a Švédska. Zdobí je majáky, mosty, pravěké mohyly, dolmeny, menhiry, obrazové kameny a hradby, kterým ani čas neublížil. Atmosféru dotváří podmanivé světlo a široké úsměvy ostrovanů.
Bhútan, Nepál
Tajemné himalájské království Bhútán bylo cizincům dlouho uzavřeno, a ani dnes není mnoho lidí, kteří se mohou pochlubit, že ho navštívili. Skupině našich klientů jsme umožnili zažít tuto neuvěřitelnou destinaci tak, jak ji poznal málokdo. Při své výpravě navštívili mnohé starobylé chrámy, ohromné klášterní hrady, poutní místa, zažili budhistické slavnosti, tradiční sportovní hry a slavnostní večeře v honosných palácích. Z Nepálu se proletěli okolo nejvyšší hory světa Mount Everestu nebo bydleli v tradičním himalájském hostinci mezi horskými velikány.
Střední Amerika
Pestrobarevnou mozaiku zemí se cestovatelé rozhodli poznávat s jedním z nejpovolanějších průvodců – Vítem Sojkou, specialistou na země střední Ameriky. V Guatemale se účastníci kochali kulturou, koupali v jezeře Atitlán, v němž se zrcadlí okolní sopky, poznávali koloniální architekturu starobylého města Antigua Guatemala, které se pyšní titulem UNESCO. Další „UNESCO destinací“ byl Copán v Hondurasu, kde turisty ohromují mayské pyramidy, akropole a schodiště. Tropickou přírodu pozorovali z řeky až do ústí Karibského moře, aby následně přes další zříceniny mayských měst putovali přes Belize do Mexika. Na závěr pobytu si všichni užili zasloužený odpočinek na pobřeží mexické Mayské riviéry. Foto: Vít Sojka Foto: Vít Sojka
Za gurmánskými zážitky
Gurmánskou výpravu pro milovníky dobrého jídla a pití jsme připravili na podzimní období, kdy je ještě stále krásné a příjemné počasí na cestování, ale již lze ochutnat mladá vína z úrody daného roku. V doprovodu Milana Tichého se turisté vydali po oblasti řeky Douro, aby navštívili nejen zajímavá místa, ale především ochutnali to nejlepší z portugalské kuchyně. Během celé cesty se linulo nekonečné téma diskuzí – mají víno lepší v Portugalsku nebo u většího souseda – ve Španělsku? Je vhodnější si dát k vinhu verde telecí či jehněčí anebo si objednat tresku? Spaní v příjemných místních pousadách jen doladilo odpočinkový dojem z celé cesty. U vína se totiž nikam nespěchá.
Chile a Velikonoční ostrov
Jedna z našich prvních a nejúspěšnějších akcí v rámci Výprav s cestovateli byla právě kombinací daleké Chile a tajemstvím opředeného Velikonočního ostrova. V doprovodu Jana Buriana, který zemi nejen několikrát procestoval, ale také o ní napsal knihu a natočil film, účastníci výpravy postupně odhalovali historii i realitu pouštního severu, přístavního středu i divokou přírodu jižních oblastí. Překvapením byl rafting s výhledem na sopku Osorno. Patagonie zůstala pro tentokrát stranou, ale jen do další výpravy o dva roky později. Kontrastním zážitkem byla návštěva Velikonočního ostrova a postupné odhalování pravděpodobného vzniku megalitických soch.